Artyści/DJ

Lena Romul
Wokalistka

„Lena Romul zadebiutowała w 2013 roku dwupłytowym albumem “Industrialnie/Instynktownie”, przedstawiając siebie jako wykonawcę o dwóch twarzach: lubującego się w instrumentalnych i emocjonalnych utworach oraz zapuszczającego się w obszary elektronicznych dźwięków. Śpiewa, komponuje, gra na saksofonie. Jak spora grupa przedstawicieli młodego pokolenia, solową działalność na większą skalę zawdzięcza udziałowi w telewizyjnym programie typu talent show (“Mam Talent”, 2011 rok), w którym dzięki głosom widzów, dotarła do ścisłego finału. Wygrać się nie udało, jednak pozwoliło nabrać rozpędu do dalszego działania. Wcześniej o dużych umiejętnościach pochodzącej z Poznania artystki świadczyły chociażby: nagroda główna Międzynarodowego Konkursu Jazz Juniors 2009 oraz fakt współpracy z zespołem jednego z najlepszych basistów na świecie – Wojtkiem Pilichowskim.”

—–axunarts.pl

„Pegaz to drugi krążek w dotychczasowej karierze dwudziestoczteroletniej poznanianki. Wydawnictwo w całości wyprodukowane zostało przez duet Lena Romul i Marcus Chevskee. 'Płyta została nagrana w wynajętym na kilka miesięcy małym, drewnianym domku w podwarszawskich lasach, w warunkach sprzyjających przyjaźni z naturą’ – tak proces powstawania Pegaza opisują jego twórcy. Słuchając albumu trudno się z nimi nie zgodzić. Materiał na nim zawarty brzmi niepośpiesznie i ujmująco naturalnie. Analogicznie sprawa ma się w przypadku tekstów, napisanych i zaśpiewanych przez Romul w ojczystym języku. Młoda artystka robi to w sposób niewymuszony, nie starając się niczego udowadniać. Po prostu śpiewa, opowiadając zwyczajne historie. To właśnie wspomniana naturalność i minimalizm są największymi atutami całego zestawu.”

—–sugasoul.pl

Obecnie przygotowywany jest trzeci album Leny Romul o tytule
„Marti Brown”. Premiera planowana jest na jesień 2017 roku dzięki współpracy z Karrot Kommando.

BIOGRAFIA

Lena Romul, ur.22.01.1990 w Poznaniu, kompozytorka, saksofonistka, wokalistka, autorka tekstów.

Występowała ze swoimi projektami na Bukarest International Jazz Festival, Slot Art Festiwal, Jazz Juniors, Krokus Jazz Festival, No Border Festival.

Przeszła przez edukację muzyczną ( I i II st. POSM w Poznaniu, Akademia Muzyczna im.K.Lipińskiego we Wrocławiu, Policealne Studium Jazzowe w Warszawie).

Jako siedemnastolatka otrzymała Wyróżnienie Indywidualne na Jazz Juniors 2007, od którego zaczęła się poważna przygoda z muzyką.

Dwa lata później była pierwszą kobietą w historii, która zajęła nagrodę główną z własnym zespołem -Lena Romul Quintet- na Międzynarodowym Konkursie „Jazz Juniors” w roku 2009 (nagroda przyznana m.in. przez Leszka Możdzera, Adama Pierończyka).

Finalistka IV edycji programu „Mam Talent” w roku 2011.

W 2012 razem z Patrykiem Kraśniewskim , jako Jazz in Dreadlocks, zajęła III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Bukareszcie.

DYSKOGRAFIA

Yazzbot Mazut „Mazut Mazut”
( Multikulti, 2010 )

Wojtek Pilichowski „Fair of Noise”
( Universal Music, 2010 )

Wojtek Pilichowski „Noise Live – koncert w Trójce” ( Polskie Radio, 2011 )

Pilichowski Band „Koncert na Zamku Kliczków” DVD ( Fonografika, 2012 )

Lena Romul „Industrialnie / Instynktownie” ( Captain Earth, 2013)

Lena Romul „Pegaz” ( Captain Earth, 2014 )

Orkiestra NAXOS – Live At POLIN – COEXIST! ( Milo Records, 2015 )

Dup! – Zwei ( Karrot Kommando, 2016 )

Johny Rockers „Stay Connected” ( Lou&Rocked Boys, 2017 )

Pablopavo „Ladinola” ( Karrot Kommando , 2017 )

Lena Romul razem z perkusistą i kompozytorem Jerzym Markuszewskim (@marcus_chevskee) są założycielami niezależnego labelu Captain Earth, które oprócz ich projektów opiekuje się szalonymi pomysłami.